speciální etapa

mimo hranice

STEZKA KOLEM ČESKA 

je pěší projekt s cílem obejít a poznat Českou Republiku podél státních hranic. Ne přímo po čáře, ani co nejrychleji, ale tak, abychom navštívili a poznali co nejvíce zajímavých a mnohdy zapomenutých míst.

Jednotlivé etapy obsahují praktické informace k plánování výletu.

obrys CR_stezka_02.png

Milešovka - přes tři kopce Českého středohoří

Jednodenní vycházka českým středohořím přes tři sopečné kužely vystupující nad podzimní mlhu. Vzdálíme se od hranic, abychom vystoupili na šestou nejprominentnější horu Česka, Milešovku.

MAPA TRASY

vzdálenost:        21,6 km   

doba:                   1 den

převýšení           ↑ 1127 m 

                             ↓   977 m

nejvyšší bod:      Milešovka 837 m

BLOG - zápisky z cesty

Plánování výletu

Do Lovosic i Bořislavi jezdí vlaky ČD. V Lovosicích je lepší dojet na Lovosice - zastávka, která je na kraji města směrem k turistické cestě na Lovoš.  

Výlet je jednodenní. V případě potřeby by se dalo ubytovat v Lovosicích nebo Milešově. 

Obchody v Lovosicích, případně v Milešově.

Turistická chata na Lovoši a na Milešovce, hospoda v Milešově.

Vodu na celý den raději s sebou. 

Trasa

km 0

Lovosice - zastávka

Lovosice jsou průmyslové město na Labi. Z centra nebo vlakové stanice (Lovosice - zastávka) vyrazíme po zelené směr Lovoš. 

 

km 3,3

Lovoš - 570 m

Na vrcholu hory je již více než sto let turistická chata. Kromě možnosti občerstvení je z terasy krásný výhled na všechny strany. Směrem na severozápad vystupuje nad okolí nejvyšší Milešovka, též s chatou a dokonce rozhlednou na vrcholu. 

Z vrcholu je možné sejít mírnější cestou po modré, na rozcestí a dále po žluté přecházíme most přes dálnici D8. Na rozcestí Struženka se dáme po modré přes Březno na vrch Ostrý.

 
 

km 10,9

Ostrý - 553 m

Typický sopečný kužel, na jehož vrcholu se nachází zřícenina hradu z 15. století, opuštěného velmi brzy. Modrá značka odbočuje k vrcholu a přechází několik suťových polí s vyhlídkami mezi lesem.  Kolem vrcholu vystupují čedičové skály. Z nejvyššího místa je právě z čedičové skalky nejlepší vyhlídka. Na severozápad vidíme velmi blízko Milešovku a pod ní obec Milešov se zámkem. 

Po modré scházíme k silnici a po červené přes Milešov na Milešovku. 

 

km 13,7

Milešov

Na skalnatém návrší nad rybníkem stojí původní hrad, přestavěný na renezanční, později barokní zámek. Přístupný je pouze park, zámek je pro veřejnost nepřístupný (2020).

Na Milešovku stoupáme po červené značce, z rozcestí k vrcholu po modré.

 

km 16,6

Milešovka - 837 m

Nejvyšší hora Českého středohoří, šestá nejprominentnější hora ČR. Kolem vrcholu byla zřízena národní přírodní rezervace. Díky tomu, že výrazně převyšuje své okolí, bývá považována za místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách a také za největrnější horu Česka, protože bezvětří je tu jen osm dní v roce.

V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a vedle ní 19 metrů vysoká rozhledna. Dnes je zde stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry, AV ČR. Za příznivého počasí může rozhlednu navštívit veřejnost. (bohužel ne v době naší návštěvy).

Turistická chata byla postavena ve dvacátých letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. 

Scházíme po červené a dále po žluté přes Bílku na Bořislav. Vlaková stanice je v dolní části obce, přístup je dobře značený. 

 

km 21,6

Bořislav

Obec Bořislav je jedním z možných výchozích bodů pro výlety na Milešovku. 

OutVer - Outdoor Vertical

Web pro všechny nadšené bláznivé i rozumné, co se věnují, nebo se chtějí začít věnovat outdooru.

Líbí se ti outver.net? Nezmeškej už další novinky!

Napište nám

© 2019 OutVer