etapa
PÁTÁ
STEZKA KOLEM ČESKA
je pěší projekt s cílem obejít a poznat Českou Republiku podél státních hranic. Ne přímo po čáře, ani co nejrychleji, ale tak, abychom navštívili a poznali co nejvíce zajímavých a mnohdy zapomenutých míst.
Jednotlivé etapy obsahují praktické informace k plánování výletu.
Rozvadov - Cheb
Přechod severní části Českého lesa až do Chebu v pozdně podzimním mrazivém počasí a téměř bez lidí. Dříve pohraniční pásmo, dnes krásné lesy stále ještě mimo hlavní turistické oblasti. Poměrně velké množství zpevněných cest, vyhlídky z rozhledny na Havranu a návštěva středu Evropy pod Dylení.
Plánování výletu
vzdálenost: 79 km
doba: 2,5 dne
převýšení ↑ 1506 m
↓ 1619 m
nejvyšší bod: Dyleň 940 m
Rozvadov je velmi dobře dostupný autem po dálnici, hromadná doprava není příliš frekventovaná. Autobus jede ze Stříbra nebo z Plzně s přestupem v Boru a končí na horním konci obce u staré silnice směrem k hraničnímu přechodu.
Z Chebu jedou přímé vlaky do Prahy přes Plzeň přibližně každé dvě hodiny.
Cestou není mnoho možností alternativní dopravy. Pouze komplikovaně autobusem z Obory nebo Broumova přes Tachov.
Cesta vede většinou lesními cestami mimo obce, Rozvadov je typická pohraniční obec. Možnosti ubytování jsou velmi omezené. Více možností v podstatě až v Chebu.
Na Havranu a na Dyleni jsou pěkné přístřešky.
V Rozvadově a v Pavlově Studenci jsou benzínové pumpy pro nouzový nákup, jinak obchody a restaurace až v Chebu. Občerstvení možné v Hrozňatově.
V lesích jsou občas potůčky, ale pozor na jejich kvalitu zejména v létě. Lépe myslet na větší zásobu vody.
Granátová studánka pod Dylení se neosvědšila (2020)
Trasa
km 0
Rrozvadov
Obec nedaleko hraničního přechodu na staré silnici do protější německé obce Waidhaus. Konečná autobusu z Boru je na konci obce směrem k hranici. Blízkost hranice znamená, že tu nejdeme několik čerpacích stanic, kasina a podobné vybavení. Severně od centra obce se nachází Muzeum pohraniční stráže a u staré celnice Muzeum Železné opony.
Vyrážíme po turistické červené značce a příhraniční naučné stezce na sever směrem na Býv. Hraničky, býv. Zahájí a Starou knížecí huť.
km 10,8
Zadní Zahájí
Z rozcestí možno odbočit po žluté ke zřícenině starého zámku ze 17. století.
Pokračujeme po zelené, dále po červené přes Stoupu a po modré na vrchol Havran.
km 17,5
Havran - 894 m
Na vrcholu najdene 24 m vysokou rozhlednu natřenou na modro. Vedle ní dřevěný přístřešek a nedaleko zbytky zátaras železné opony. Obrovská ocelová konstrukce původně sloužila jako stanoviště radiotechnického průzkumu Zpravodajské správy Českoslovenké lidové armády v době studené války. Věž byla mnohem vyšší a měla kompletní zázemí včetně kuchyně a kotelny. Když ztratila své využití, dlouho chátrala a počítalo se s její demolicí. Díky Tachovskému klubu vojenské historie byla rekonstruovaná na turistickou rozhlednu. Z vrcholu máme kruhový rozhled na další kopce a věže Českého lesa, jako například Přimda, Čerchov, Velký Zvon a Dyleň.
Scházíme po modře značené panelové cestě a pokračujeme po příhraniční cyklostezce, která se později napojí na červenou turistickou značku.
km 23,6
Bývalá rota pohraniční stráže Vašíček
Několik objektů u lesní cesty, ve velmi špatném stavu s propadajícími se konstrukcemi.
Pokračujeme po červené turistické značce.
km 31,4
Obytná rozhledna Grenzlandturm nad Bärnau
Dvoupatrová kulatá rozhlednička, postavená před více než sto lety místním učitelem jako letní sídlo. Údajně by měla být otevřená každé nedělní odpoledne (2020).
Nachází se přímo na státní hranici, kterou vede asfaltová cyklostezka. Dá se na ní odbočit polními cestami od Studeneckho potoka.
Pokračujeme k hraničnímu přechodu a kousek po silnici k rozcestí Pavlův Studenec. U silnice je čerpací stanice s možností občerstvení.
km 33,0
Bývalý Pavlův Studenec
Pavlův Studenec je jedna z mnoha bývalých obcí, jež zanikla poválečným vysídlením Němců a zřízením pohraničního pásma. Budovy, které nesloužili armádě byly zničeny. Pozdědji byly odstraněny i zbytky sídla pohraniční stráže.
V místě, kde červená značka kříží silnici, je u rozcestníku památník a nedaleko pietně upravený hřbitov.
Pokračujeme po červené značce loukami k bývalé Hraničné a dál lesem, kde je možno odbočit na německá Mähring.
km 47,5
Mähring
Německá příhraniční obec. Přicházíme přes osadu Treppenstein, kolem obory s vysokou zvěří. Nad obcí je vyhlídková věž u kaple Sv. Anny.
Pokračujeme cyklostezkou přes hranici na Slatinu a Šachtu, kde z rozcestí pokračujeme po NS Slatina kolem odbočky na bývalý důl Dyleň. Později ze zelené značky odbočujeme ke středu Evropy.
km 56,1
Střed Evropy
Žulový kámen s nápisem Mittelpunkt Europas stojí na místě, které roku 1865 zaměřili rakousko-uherští zeměměřiči jako geografický střed Evropy. Ve skutečností je na německém území, několik metrů od hranice. Údajně už Napoleon Bonaparte prohlásil za Střed Evropy hodu Dyleň.
K vrcholu pokračujeme po červené vrcholové značce.
km 57,7
Dyleň - 940 m
Hora Dyleň je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa po Čerchově. Věž, údajně vystavěná bez jediného kousku železa, sloužila v době socialismu k "radioelektrotechnickému boji" a je vidět prakticky z celého Karlovarského kraje. Roli turistické rozhledny si bohužel užila jen velmi krátký čas a dnes do ostře střeženého areálu nemůžeme.
Kousek od vjezdové brány je dřevěný turistický přístřešek. Svého času stávala pod vrcholem i turistická chata, která také padla za oběť pohraničního pásma.
Sestupujeme po červené směrem na Oldřichov opět s možností odbočit přes hranici k rozhledně nad Bad Neualbenreuth.
km 63,5
Bad Neualbenreuth
Nad obcí se nachází 20 metrů vysoká rozhledna opláštěná měděnými plechy s krytou vyhlídkovou plošinou. V areálu je vystavená maketa chaty pod Dylení, jež byla zbořena v roce 1948. Pod rozhlednou je malá restaurace s kavárnou a nedaleko poutní kaple.
Scházíme do obce a odbočujeme podél cyklostezky a značených tras (mj. EV13 Iron Curtain Trail) k hraničnímu přechodu Mýtina. Dále po červené do Hrozňatova.
km 72,0
Hrozňatov
Obec nedaleko Chebu. Nad vesnicí se nachází barokní poutní areál Maria Loreto, k němuž vede křížová cesta z obce. Z velmi špatného stavu byl rekonstruován v devadesátých letech.
Přímo v obci se na výrazné ostrožně nachází Zámek starý Hrozňatov, přestavené z původně románského hrad Kingsberg. Současnou podobu však získal po přestavbě v 80. letech 19. století v pseudogotickém stylu. Památkou na původní hrad je hlavně Černá věž a zbytky hradeb. V současnosti je veřejnosti nepřístupný (2020).
Scházíme po silnici kolem zámku a pokračujeme po červené až do Chebu. Před městem cesta vese po asfaltové cyklostezce na náspu bývalé železniční trati Cheb - Slapany.
km 79,0
Cheb
Po červené značce přijdeme až na nádraží (vlakové i autobusové).
Za návštěvu určitě stojí Chebské náměstí se známým Špalíčkem – blokem jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených velmi úzkou Kramářskou uličkou. Nedaleko se nachází Chebský hrad s Černou věží.