etapa
DVACÁTÁ TŘETÍ
STEZKA KOLEM ČESKA
je pěší projekt s cílem obejít a poznat Českou Republiku podél státních hranic. Ne přímo po čáře, ani co nejrychleji, ale tak, abychom navštívili a poznali co nejvíce zajímavých a mnohdy zapomenutých míst.
Jednotlivé etapy obsahují praktické informace k plánování výletu.
Vranov nad Dyjí - Nová Bystřice
Z Jižní Moravy do Jižních Čech od zámku k zámku asfaltovými cestami lemovanými jabloněmi i válečným opevněním. Místo babího léta mě na polích vítá ledový vítr, co zalézá až pod kůži, zahřátí nabídne až jarmark ve Slavonicích.
vzdálenost: 79,7 km
doba: 2 dny
převýšení ↑ 1242 m
↓ 966 m
nejvyšší bod: pod Jelením vrchem 966 m
Plánování výletu
Do Vranova nad Dyjí se dostaneme autobusem ze Znojma, případně vlakem do Šumné, odkud si připočítáme něco přes hodinu chůze navíc. Do Znojma jezdí autobusy přímo z Prahy, ale počítejte se třemi hodinami sezení. Busy jezdí i z Brna.
Z Nové Bystřice se dostaneme půlhodinu autobusem nebo o hodinu déle tradiční úzkokolejkou do Jindřichova Hradce, odkud na Prahu jedou autobusy nebo vlaky s přestupem ve Veselí nad Lužnicí. Alternativně se dá jet i do/ze Slavonic.
Ubytovat se dá ve Vranově nad Dyjí, v Bítově, Uherčicích, Slavonicích, Starém městě pod Landštejnem i přímo pod hredem Landštejn a v Nové Bystřici.
Nakoupit se dá ve větších obcích, v neděli bývají malé potraviny zavřené (to jedině omezeně Vranov, Slavonice a Nová Bystřice). V sezóně jsou stánky, kavárny a restaurace v otevřených hradech a zámcích.
Spolehlivých přírodních zdrojů vody v tomto kraji není moc. Hradní pramen u Bítova je pěkně upravený, ale kvalita a přítomnost vody záleží nejspíš na sezóně. Pod kostelem Nejsvětější Trojice v obci Klášter u Nové Bystřice vyvěrá údajně léčivý pramen. Studánka je pod kostelem směrem k rybníku.
Trasa
km 0
Vranov nad Dyjí
Centrum obce je ze tří stran obklopenou řekou Dyjí a na protějším břehu dominuje státní zámek Vranov nad Dyjí. Ten patří mezi nejvýznamnější barokní stavby ve střední Evropě. Na skále nad řekou vznikl přestavbou původního románskogotického hradu a patřil k nejvýznamnějším bodům podyjské obranné soustavy.
Krásná vyhlídka jen kousek od náměstí od Mnizskova kříže, případně ze silnice na Znojmo. Zastávka autobusu je přímo na náměstí.
Vyrážíme po mostě přes Dyji a po modré stoupáme k zámku. Pokračujeme po modré na rozcestí Nad Kamenným mostem a dál po žluté a neznačené přes potok po kamenném mostě a cyklostezkou na Lančov.
Nad zámkem je možné odbočit na Hraběnčinu naučnou stezku, ale vyhlídky jsou vesměs zarostlé.
km 2,5
Pevnostní muzeum Vranov
Dva objekty lehkého opevnění a naučná stezka, jež začíná u silnice nad Vranovem
km 3,4
Kamenný Most
Přes Junácký potok po neznačené stezce vede historický kamenný most z počátku 19. století. Je 30 metrů dlouhý a má dva klenuté oblouky.
Před mostem opouštíme žlutou značku a za ním stoupáme lesem a polem k silnici
km 5,7
Lančov
Po silnici s cyklostezkou ke hradu Cornštejn. U první odstavné plochy zahleme do lesa k věži předsunuté bašty a vyhlídkám.
km 10,8
Zřícenina hradu Cornštejn
Zřícenina hradu ze 14. století stojí na návrší nad Vranovskou přehradou. Chátrat začal hrad koncem 16. století, když přestal být trvale obydlený.
Od hradu zkratkou dolů k silnici, přes most a po zelené do Bítova.
km 12,2
Bítov
Výchozí místo pro návštěvu stejnojmenného hradu. V obci je muzeum vláčku a veteránů.
Pokračujeme po naučné stezce ke hradu, s odbočkou k rozhledně.
km 13,9
Rozhledna Rumburak
Kamenná rozhledna je součástí soukromého rekreačního areálu s penzionem. Třicetimetrová stavba byla zpřístupněna v roce 2009 a je odsud vidět na blízké hrady Bítov a Cornštejn.
km 15,1
Hrad Bítov
Na místě původního velkomoravského hradiště byl v 11. století vybudován gotický hrad, aby bránil tehdejší hranice přemyslovského státu. Z mnoha úprav proběhla poslední velká, novogotická, v první polovině 19. století. Pokračujeme po zelené to Zblovic. Cestou je ve stráni studánka Hradní pramen, ale aktuálně (09/2022) je téměř vyschlý.
km 16,7
Jezírko lásky
Lesní jezírko s altánem a lekníny. U jezírka je přístřešek a poblíž stojí Alfredův kříž, připomínající ztrátu hraběnčina syna.
km 17,9
Zblovice
Po silnici a dal ke Hradišti Vysočany, případně po zelené, pokud bude v dobrém stavu (09/2022 je uzavřená pro nebezpečí padajících stromů)
km 20,7
Hradiště Vysočany - Palliardiho Hradisko
Návrší nad dnešním Koberovým mlýnem bylo osídlené už od doby kamenné až po období slovanské. Přístup byl chráněn dvěma skalami a příkopy. Místo je pojmenováno po svém objeviteli a do dnešní doby se toho moc nedochovalo, pouze zbytky zdiva.
Po zelené k silnici, po silnici na Vysočany a Korolupy a před vesnicí neznačenou stezkou do Uherčic kolem rozhledny.
km 29,0
Uherčice
Renesanční areál zámku se zahradami prošel v roce 2022 rozsáhlou rekonstrukcí a byla otevřena nová prohlídková trasa. Na místě původní gotické tvrze vznikl na konci 15. století zámek, jenž byl později částečně barokně přestavěn. Po válce zde bych nějakou dobu pracovní tábor a později sloužil pohraniční stráži a chátral. S rekonstrukcí a zpřístupňováním začal Národní památkový ústav po roce 1996. Národní kulturní památkou je od roku 2001.
V parku najdeme nejstarší rozhlednu na Moravě a druhou nejstarší v česku. Kamenná rozhledna baly původně 10 m vysokou zříceninou hradu a od války chátrala. V rámci poslední rekonstrukce byla otevřena veřejnosti. Mezi rozhlednou a zámkem stojí v parku obelisk ze stejné doby, z počátku 19. století.
Po silnici na Vratěnín
km 22,1
Vratěnín
Klášter bosých augustiniánů ve Vratěníně byl založen v roce 1696 a později vznikl i kostel sv. Mikuláše. V roce 1814 nechal císař Josef II klášter zrušit. Později budovy zničil požár. Od roku 1973 jsou pozůstatky kláštera na seznamu nemovitých kulturních památek.
Na Poštovní stanici najdeme výstavu o historii poštovního spojení mezi Praho ua Vídní.
Po silnici do Písečného.
km 45,2
Písečné
Gotická tvrz, později renesanční zámek je dnes v soukromém vlastnictví ve střeženém areálu. Stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí a patří soukromé firmě, jež zde mimo jiné má kanceláře. Veřejnosti je nepřístupný.
Po silnici do Slavonic.
km 54,9
Slavonice
Slavonice leží velmi blízko rakouských hranic a probíhala tudy linie válečného opevnění. Díky zachovanému historickému jádru města se Slavonicím přezdívá „malá Telč“ nebo „perla západomoravské renesance“. Slavonice jsou nejzápadnějším městem Moravy a spolu s nedalekými Dačicemi jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje.
Za vidění stojí historické náměstí s podloubími a Slavonické podzemí. Systém středověkých chodeb je přístupný domem č.p. 480 a propojuje sklepy nejstarších domů. Sloužil mimo jiné k odvedení podzemní vody. Po červené směrem na Staré Město pod Landštejnem a Landštejn, s odbočkami.
km 56,6
Muzeum samorostů
Přes 600 samorostů je vystavěno v zahradě a přilehlé garáži. Zahrada je volně přístupná.
Za plotem je vidět obora s daňky
km 57,7
Pevnostní areál Slavonice
Část obranné pevnostní linie nad Slavonicemi je zrekonstruovaná a zpřístupněná. Prohlídky jsou ve dvou bunkerch, každém z jiného období.
km 61,9
Hraniční kamen Čech a Moravy
Odbočka asi 200 m z červené značky k silnici. Patník stojí v příkopu, na stranách jsou označeny historické země a uprostřed letopočet umístění. Nemá jiný popis a není příliš výrazný.
Návrat na červenou značku je lepší než silnici.
km 65,0
Staré Město pod Landštejnem
Původní osada pod hradem se ve středověku rozrostla na trhovou obec, ale její rozmach nepokračoval. Dnes leží na hlavní silnici mezi Slavonicemi a Novou Bystřicí.
Nad městem je starý Židovský hřbitov z počátku 17. století.
km 67,5
Kaple Panny Marie
Kaplička z 19. století na mýtince v lese kousek pod hradem Landštejnem.
km 68,2
Landštejn
Obranný hrad byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem I, později byl renesančně upraven. Ojedinělý románský komplex a je jednou z nejvýznamnějších památek tohoto druhu v Evropě. Hlavní věž je upravena jako rozhledna.
Západně pod hradem stojí románský kostel z 13. století s původními freskami. Dnes je v soukromém vlastnictví a otevírá se jen příležitostně. Po modré přes Klášter I. a II. až do Nové Bystřice.
km 74,7
Klášter I
Obec nedaleko Nové Bystřice, již dominuje Kostel Nejsvětější Trojice. Nejkrásnější pohled je přes Klášterský rybník. Kostel byl postaven na místě původního, jež byl ve středověku vypálen. Pod oltářem se stékají tři léčivé prameny jež pak ústí ve studánce pod kostelem.
km 79,7
Nová Bystřice
Město leží velmi blízko rakouské hranice, najdeme tu pěkně náměstí a zámek.
Do Jindřichova Hradce vede poslední úzkorozchodná železnice v Čechách.muzeum u nádraží je bohužel delší dobu zavřené.
Kromě toho odsud jede autobus a to výrazně rychleji.