top of page

Abensberg - bláznivý Hundertwasser, tupláky piva a vajíčka v nadlidské velikosti

Po vydařeném velikonočním trojboji - tři kopce za tři dny potřebujeme odpočinek. Zbývá pondělní volno a spousta času jak si zpestřit dlouho cestu z Ötztalu domů. A když už zpestřit, tak pořádně barevně. Tolikrát jezdíme po německé dálnici mezi Regensburgem a Mnichovem a tolikrát míjíme informační ceduli s podivnou stavbou a nápisem Hundertwasser. Zvědavost hlodá a konečně je čas jí vyhovět.


Akce 22.4. 2019; Text LuckaSamotný Abensberg by asi jinak ničím nevynikal. Malé městečko v nížině uprostřed Bavorska, ale vaří se tu pivo. To už by k návštěvě nalákalo, ale není to zdaleka všechno.

Pivovar Kuchlbauer je rodinným pivovarem střední velikosti, specializující se na pšeničná svrchně kvašená piva . Takový obyčejný pivovar, který se může chlubit historií dlouhou několik staletí. Jeho majitel je ale hrdým milovníkem umění a aby se trochu odlišil, nechal u pivovaru vystavět věž.

Původně měla být věž vysoká 70 metrů, ale to by převyšovala věž kostela a to se nesmí. Nakonec je její výška poloviční a i tak přitahuje do pivovaru návštěvníky z celého světa. O návrh věže se totiž postaral rakouský umělec Friedensreich Hundertwasser. Architekt, který se ve světě proslavil bláznivě barevnými a pokřivenými stavbami.


Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser, vlastním jménem Friedrich Stowasser byl rakouský mnohostranný umělec. Proslavil se především jako architekt, grafik a malíř. Jeho stavby, zejména ve Vídni, patří k turistickým atrakcím. Komplex obytných domů nebo spalovna odpadků hýří barvami a nepravidelnými tvary jako kdyby děti řádily se sadou pastelek. Rovnou linii nazýval "ďáblovým nástrojem" a argumentoval, že "v přírodě nic takového neexistuje". V jednom ze svých manifestů dokonce nárokoval, aby byly rovné čáry zakázány.

Hundertwasserovo původní jméno znělo Friedrich Stowasser. Příjmení se na Chebsku a Loketsku, odkud pocházel děd Wenzel Stowasser, vyskytovalo často. Ve dvaceti letech si umělec změnil příjmení na Hundertwasser, protože měl pocit, že to lépe zní. V šedesátých letech si koupil plachetnici, na které několik let tvořil. Pojmenoval jí „Regentag“ (tj. deštivý den) a na její počest si toto jméno přidal i do svého jména. Během života na Novém Zélandu se rozhodl do jména přidat ještě slovo „dunkelbunt“ (temněpestrý).

Součástí komplexu Kuchlbauer's Bierwelt (Kuchlbauerův pivní svět) je dům umění v nedaleké vile. Zatímco pivovar a věž jsou dílem samotného Hundertwassera, Kunsthaus vznikl už po jeho smrti a v podstatě na jeho počest. Je navržený Hundertwasserovým spolupracovníkem Peterem Pelikanem v jeho divokém stylu plném barev a nepravidelných křivek. Od roku 2014 je tu umístěna trvalá expozice o životě a díle slavného Rakušana.

Pivovar pořádá exkurze do pestrobarevných vnitřních prostor pivovaru, spojených s prohlídkou jednotlivých fází vaření piva a nakonec ochutnávkou. Snad aby místní nápoj udělal svět ještě barevnějším :-)


Věž, připomínající šmoulí domeček, je samozřejmě přístupná jako vyhlídka.

Aby těch barev všemožných podivností nebylo málo, trefíme se s naší návštěvou do velikonočního trhu. Centrum městečka je plné stánků s uměleckými předměty nejrůznější hodnoty kýčovitosti a místních dobrot k ochutnání. Nechybí ani pivo, ale poněkud nás zarazí, že většinou nabízejí lahvové. K točenému se člověk musí probojovat mezi barevnými vajíčky v nadživotní, dokonce nadlidské, velikosti až do vlastní biergarten pod věží.

O vánocích je tu prý podobně veselo. Trhy svítí, že by pomátly i letadla.

No...začíná se mi zase stýskat po horách... :-)

Comments


bottom of page