top of page

Jaký batoh na trek? A jaký do hor? A pár tipů na sbalení věcí

Vybrat batoh může být hodně jednoduché, pokud s ním jdete autobusem jednou za dva roky ke kámošovi na chatu. Pokud se ale věnujete outdoorovému chození naplno, tak pak už je třeba zhodnotit více hledisek a asi nezůstanete u jednoho batohu. Když si napíšete kritéria, tak z výběru můžete mít docela zamotanou hlavu. Co chtít? Na co si dát pozor? A co vlastně do batohu nacpat?


Text: Johny; Napsáno 14. 08. 2020

Přechod Weisseespitze, bivak ve stanu v 3.500 m, batoh Boll Quantum 92

Objem a hmotnost vlastního batohu


Čím větší objem, tím více věcí poberete, tím bude batoh těžší. Samozřejmě, že velký batoh víc váží, rozdíl může být opravdu znatelný, expediční devadesátka bude mít 2,5 kg, a naopak lehká pětačtyřicítka 1,2 kg. Tedy chodit z velkým 80 litrovým batohem na letní čundr v dosahu civilizace můžete, ale budete zbytečně tahat kila vlastního batohu a bude to plandající pytel. Když se na tom zamyslíte, tak rozdíl hmotnosti může dělat třeba i tři plechovky piva.Zhruba by se batohy měly pohybovat v těchto parametrech:


Expediční batoh, jste mimo civilizaci ve vysokých horách, léto:

Oblečení od horka až po mráz, vaření, zásoba jídla na 10 dní, ledovcová výbava, spacák do zimy, karimatka skládací, stan - rozdělí se o něj dva lidé, voda 2 x lahev 1,5 L, velká power banka.

Objem batohu 90-100 L; hmotnost batohu 2,3-2,5 kg


Trekový batoh, jste v dosahu civilizace, podzim/jaro:

Oblečení na menší rozptyl teplot, vaření, zásoba jídla na 3 dny, třísezonní spacák, poloviční skládací karimatka + alumatka, lehký stan nebo celta (tarp), voda 2 x lahev 1,5 L (léto), malá power banka.

Objem batohu 60 - 70 L; hmotnost batohu 1,6-1,8 kg


Kompaktní batoh, letní víkendový trek:

Oblečení na malý rozptyl teplot, zásoba studeného jídla na 2-3 dny, letní malý spacák, poloviční skládací karimatka + fólie, celta (tarp), voda 2 x lahev 1,5 L.

Objem batohu 40-45 L; hmotnost batohu 1,0-1,2 kg


Batoh si hned zvažte a pokud je údaj horší, než bylo uvedeno, tak ho vraťte. Třeba PINGUIN EXPLORER 100 váží 2,6 kg namísto uváděných 2,1 kg.


Pokud máte problém se do batohu naskládat, tak máte asi špatně sbaleno, tj asi moc věcí, a zbytečně velké věci. Do batohu se máte vejít tak, že zvenku nemáte nic trvale připnuté, leda lahve v bočních kapsách. Výjimkou je expedice a horolezectví, tam máte zvenku třeba cepín a na začátku treku taky karimatku, než vyžerete desetidenní zásoby jídla.

Často lze vidět tzv vánoční stromeček, kdy se výletníkovi na batohu bimbá karimatka, spacák a stan k tomu. Jako bonus pak ještě přicvaklá igelitka.

Vánoční stromeček, tohle ještě docela jde

Horolezecký batoh - specifický je batoh do vysokých hor:

U horolezeckého treku se předpokládá výstup na nějaký vrchol, nalehko horolezecky z basecampu a pak zpět. Tedy pro samotný výstup potřebujete batoh kompaktní a lehký ale pro přesuny na těžko zase velký. Batoh do hor by tak měl umět měnit objem. Zpravidla pomocí sejmutí horní kapsy, zarolováním horního okraje a stažení v bocích. Typicky v Alpách, kde na chatu jdete s veškerým jídlem a věcmi na spaní, třeba i lehkým spacákem, a pak na vrchol pokračujete už jen nalehko.Nosný systém batohu


Aneb jak se batoh usadí na záda. Čím větší batoh, tím bude těžší a tím by měl mít lepší nosný systém.

Takže expediční batoh, který má naložený třeba 20-30 kg, musí mít usazení na zádech perfektní. Dvojitá duralová výztuha, velký bederní pás, dostatek správně tuhého polstrování. U trekového batohu, tam stačí jedna výztuha na středu, váha tak kolem 15 - 20 kg, furt to chce slušný bederák a polstrování. U lehkého batohu na letní víkendový hike stačí jen tuhá pěna v zádech batohu, nesete tak 6-10 kg, dobrý bederák a polstrování nikdy neurazí.

Batoh si vyzkoušejte naložený, pokud by neseděl, tak po dni chození to bude leda horší.Výbava batohu


Tady platí, že méně je více. Často drahý vymakaný batoh váží o dost víc a serepetičky neužijete, jsou to často zbytečnosti. Třeba QUECHUA batohy, tam to je hezky vidět, vyšší modely mají mraky, kapsiček, podprostorů a nesmyslných poutek, kde na jednom z nich borec na reklamní fotce bimbá hrnek, taky mají klidně o půl kila víc než jejich obyčejnější modely. Taky míra bytelnosti je ke zvážení, smysl má hlavně zesílené šití, nic neváží a při tom je to jedna z nejčastějších poruch batohu.

Třeba oddělená spodní komora je pro mě ke zlosti, je to zip navíc a přepážka limituje naskládání věcí přes sebe. Spacák zandáte ráno a večer ho vyndáte, samostatný přístup je tak zbytečný, navíc tam spacák nemůžete dát na výšku.

Boční kapsy jsou fajn na lahve, nejlépe síťované s možností zajištění lahve bočním popruhem.

Na hořejšek batohu je dobré mít gumičku se zdrhovadlem, je lehká a dá se pod ní uložit třeba bunda.

Boční popruhy jsou taky dobré, dá se do nich přichytit lano, lyže, oblečení. Karimatka se pak v případě nutnosti dá dát na popruhy na zadní straně batohu. Na popruhy pod batohem je dobré dávat mačky, když jsou mokré, tak z nich neteče do batohu, ani na batoh. Poutka na hůlky jsou nutné, pokud nosíte hůlky a taky je dobré mít poutko na cepín.Vychytávky, abyste netahali velké a těžké věci


Karimatka zimní

Dobrá je harmoniková nopová (mám Z-LITE), lepe se skládá, do batohu se dá dát jakoby na dvě půlky, tj ne jako čtverec, ale obdélník.


Karimatka jarní

Nepotřebujete celou, stačí polovina pod tělo, jak kvůli komfortu, tak kvůli ztrátě tepla tělem, stačí skládanou rozpůlit (půlku mám z FORCLAZ), kámošovi dejte druhou půlku (Lucka tu svojí druhou půlku ještě střihla na 45 cm šířky). Pod karimatku si dejte lehoučkou alumatku (pod nohy a hlavu).


Karimatka letní

Zase půlka skládané, jen kvůli komfortu, pod zbytek spacáku stačí odolná verze izotermické fólie (mám opět FORCLAZ, určená pro opakované použití). Pokud víte, že budete spát v listnatém lese na měkkém, tak karimatku ani neberte.


Spacák zimní, třísezonní

Kvalitní péřák je o dost lehčí a sbalený je o dost menší, než dutá vlákna. Zimní z dutých vláken je v podstatě nesmysl. Jarní spacák (0° C) by měl mít hmotnost pod kilo, podle velikosti spacáku. Zimní spacák (-10° C) by měl mít hmotnost do 1,5 kg.


Letní spacák

Tady zase nemá moc smysl péřový, úspora váhy na minimu náplně nemá efekt. Spacák ze syntetiky stačí (+15° C), hmotnost do 750 g, malinkatý po sbalení. Navíc často funguje jako ochrana proti komárům, kdy si do něj kompletně zalezete i když je venku +20° C a v třísezonním byste se upekli. Je levný a jeho používáním si v létě šetříte drahý péřový. Navíc je docela dobrý i na horskou chatu.


Celta

Stačí na jaro až podzim, pro drsňáky i na zimu, ovšem jen pokud jste v civilizaci a máte možnost sledovat předpověď počasí. Pro dva stačí celta lehounká 2x3 m, paracord šňůra, pár pomocných šňůrek, 4-6 kolíků a dva kusy ALU karabinek. Komplet do půl kila a velikost zanedbatelná. Celta stačí na rosu a na menší kratší deštík. Pokud je předpověď lijáku nebo bouřky, tak musíte improvizovat a najít nějaký přístřešek, který celtou vylepšíte.


Druhé odpočinkové boty

Pokud v létě potřebujete druhé boty na večer, aby si noha odpočinula, nebo na odpočinkový den, tak si vyrobte barefoot sandály. Já téhle disciplíně rozhodně nepropadl, ale ten minimalismus za cenu tří stovek (podrážka, 4m paracordu) je v batohu z hlediska objemu a váhy bez konkurence.
A jaké batohy mám a jaké jsem měl?


Lehký letní batoh - PINGUIN TRAIL 42

Objem 42 litrů, hmotnost zvážená 1,1 kg.

Tímhle batohem jsem vzal značku PINGUIN zase na milost v oblasti batohů.

Předchozích typů explorer 75 a 100 a aktivent 55 jsem se rád zbavil. Těžké, bederáky špatné.

TRAIL se povedl. Lehký, má poctivých 42 litrů, na letní víkendovku bez vaření bohatě stačí. Záda má vyztužené lehkou deskou. Má překvapivě slušný bederák a ramenní popruhy. Kapsy na bocích jsou dost pružné, dáte do nich 2x 1,5 L pití i u nacpaného batohu. Na záda můžete ukotvit trekové hole, nebo cepín, na bederák do materiálového poutka zavěsíte i nějaký matroš, batoh tak má ambice i na vysoké kopce, nebo ferratu. Nemá gumšňůru na víku, takže pokud jí chcete, musíte si jí dodělat spolu s popruhy.

Letní víkendový přechod Českého lesa, v batohu TRAIL 42 je mimo jiné poloviční karimatka a spacák

Střední trekový batoh - FORCLAZ 60 L

Objem 60 litrů, hmotnost 1,63 kg (bez pláštěnky).

Jednoduchý batoh, kde není zbytečně samostatný vstup do dolní komory, látkovou přepážku jsem zrušil. Celorozepínací víko je super na ranní sbalení. Tvrdší polstrování, průměrný bederák. Boční síťované kapsy jsou těsné, nacpat do nich lahve u plného batohu je trošku na sílu. Má jen jednu středovou výztuhu, stačí to a je to jeden z důvodů, proč má malou hmotnost. Kapsa ve víku je spíš menší. Neměl pláštěnku. Je pěkně kompaktní.

Desetidenní přechod Beskyd a Bílých Karpat, uvnitř 60ky je mimo jiné poloviční karimatka, alumatka, spacák a vaření

Střední trekový batoh - TREK 100 EASYFIT 70 L FORCLAZ

Objem 70 litrů, hmotnost 1,9 kg.

Jednoduchý batoh s příjemným bederákem a automatickým nastavováním výšky zad podle délky popruhů, má dvě kovové výztuhy. Celorozepínací víko je super na ranní sbalení. Tvrdší polstrování. Boční síťované kapsy nemá. U bederáku má tubus na lahev, funguje, ale asi to je věc, kterou raději nechci. Vrátil jsem ho, vypáral se spoj panelů, i když jsem s ním byl docela spokojený, vybral jsem raději lehčí 60ku.

Jarní přechod Krušných hor, uvnitř je celá karimatka, spacák, vaření a jídlo pro dva na 4 dny, Lucka nesla stan..

Expediční lezecký batoh - BOLL QUANTUM 92-72

Objem 92/72 litrů, hmotnost 2,5 kg, dá se zmenšovat a odlehčovat.

Špičkový batoh od českého BOLLu, objem je podle mě klidně sto litrů. Má perfektní bederák s plovoucím kloubem, výrazně lépe tak drží na bocích. Ramenní popruhy jsou obdobně plovoucí. Velmi příjemný na nošení, pokud se to tak dá říct, když máte naloženo 25 kg. Boční síťované kapsy poberou dvě lahve. Víko odnímatelné, hlavní komora lze redukovat zarolováním. Má materiálové poutko a cepínové kotvičky, takže to je batoh na expedici do vysokých hor. Spodní popruhy jsou ideální na připnutí špinavých maček.

Fanské hory, batoh s benzínovým vařičem a jídlem pro dva na 10 dní a základní lezeckou výbavou, zimní spacák.
Fanské hory, výstup na Pik Zamok 5.070 m, BOLL QUANTUM 92-72 v odlehčené útočné variantě.

Alpinistický batoh - SIMOND MAKALU 45/70

Objem 70/45 litrů, hmotnost 1,2 kg, dá se zmenšovat a odlehčovat.

Na to, že to je dekáč ... slušný. Záda jsou ztužená plastovou pěnovou deskou, bohatě to stačí. Bederák a ramenní popruhy jsou spíš subtilní a méně polstrované, primárně to je prostě lezecký batoh a ne trekový. Nemá tak ani boční síťované kapsy. Víko odnímatelné, hlavní komora lze redukovat výrazně zarolováním. Má materiálové poutko a cepínové kotvičky, takže to je batoh do vysokých hor, kdy se v módu velký objem hodí na dopravení věcí na horskou chatu (jídlo, spacák) a dále v módu malý batoh s ním pokračujete na vylezení okolních vrcholů.

MAKALU naplněný až po uši, výstup s matrošem, spacákem a jídlem na tři dny na chatu Hildesheimer Hütte 2.850 m

MAKALU v mini verzi

MAKALU batoh v pokusu o vylezení hory, těsně pod vrcholem Zuckerhütl

Tak dobrému výběru batohu zdar !

Commenti


bottom of page