BOLL QUANTUM 72-92 , TEST A RECENZE

Potřebujete lehký a odolný batoh, do kterého nacpete jídlo, oblečení a základní lezecké vybavení na dva týdny? Při tom ho protáhnete zavazadlovým prostorem v letadle, vyválíte v zaprášených autech při přesunech, uděláte si z něj opěradlo i lavičku? Z těžké svině přebalíte na lehký útočný batoh a vylezete s ním technickou pětku jedním tahem z basecampu?

Tak pak určitě uvažujte i o tomhle testovaném kousku od českého BOLLu.


BIG ALLO, FANSKÉ HORY, TEST BOLL QUANTUM 72-93

Horský batoh BOLL QUANTUM 72-92


Batoh jsem myslím otestoval na plno, nešetřil jsem ho, sloužil on mně, ne já jemu.

První minitest byl na aklimatizačním víkendu na Kaunertálské Weisseespitzi, kde jsme natěžko vylezli nad 3.500 m, druhý již pořádný test byl 12denní trek s technickým výstupem na Pik Zamok vysoký 5.070 m v tádžických Fanských horách.Objem a nosnost:

Začnu tím naprosto pro mě zásadním a to je objem batohu a jeho nosnost. Batoh je opravdu velký a přesto působí kompaktně. Na trek do Fanských hor jsem do něj nacpal oblečení včetně péřovky, goráčovky, teplých rukavic, návleků a sandálů, dále jídlo na 12 dní sestávající zhruba z 2,5 kg many, 1 kg lovečáku, 3,5 kg vloček a luštěnin a cca 15 flapjacků chalvy atd. Taky jsem měl uvnitř dva ešusy s příbory a hrnky, benzínový vařič včetně litru naturalu ve dvou 0,5 l PET. Z lezeckých věcí jsem bral jen NoSL (nouzový lezecký set) doplněný o kotvu do ledu (cca 1.100 g) a páskové mačky s cepínem. Samozřejmě balík typu lékárna, čelovka, solární powerbanka (380 g) atd., vše do víka. Karimatka, lehký cepín, trekové hole a foťák šly na batoh zvenku. Do bočních venkovních kapes jsem dával až 4 litry tekutin. Úvodní hmotnost s plnou zásobou pitiva byla na 27 kg (slušná svině), v závěru zhruba na 18 kg.

Do letadla jsem část věcí vymístil do 20 litrového pytlo-batohu, který mi dělal příručák, a cepín, karimatku a hole jsem pak dal do batohu, po obalení fólií vznikl kompaktní kokon, který putoval do zavazadlového prostoru.

Při výstupu na Pik Zamok jsem pak batoh naplnil jen nejnutnějším, došlo tak na využití kompresních popruhů pod dnem a vrch jsem zkrátil větším zatočením popruhu, uvažoval jsem i o odložení víka, ale nakonec jsem si ho z pohodlnosti ponechal.

Pokud by bylo třeba, dalo by se ještě přibalit plnohodnotné lano pod víko (to jsme ovšem neměli, disponovali jsme pouze 2x 20 m elite reepkami v NoSLech) a druhý cepín, respektive dva lezecké cepíny, pro případ, že by byl trek více lezecký a méně chodící.

Cepínovou sestavu jsem si nesl na aklimatizační víkend na Weisseespitzi, zde je pár fotek:Tedy objem batohu je na daný typ treku ideální.Jak se nosí:

Alfa a omega batohu je zádový systém, ramenní popruhy a bederák.

BOLL quantum mi na zádech osobně sedí jako ulitý, ramenní popruhy jsou dobře polstrované a do batohu jsou kotvené přes flexibilní pásky, které vedou pod zádové polstry. Tím je zajištěno, že popruhy na ramenou sedí bez většího posouvání. Popruhy lze zkracovat, výškově měnit a v horní části přitahovat pásky k batohu ve dvou pozicích.Polstrování pro záda má ideální tuhost i rozměr, o záda se polstry opírají naprosto rovnoměrně a vlastně jsem je ani neregistroval.Popruhy jsou spojeny prsním páskem, který byl pro mě neobvyklý. Nacvakávací přezky na prsním popruhu jsou na obou stranách, lze tak popruh odepnout levou nebo pravou rukou. Odepnutí se dělá zatažením za šňůrku, čímž se vypáčí kotvení. Jeden konec se mi dvakrát samovolně rozepnul při testu na Weisseespitzi asi proto, že přezka měla všitý textilní pásek v jiné pozici a tak se při určitém tahu u popruhů daleko od sebe vypáčil a rozepnul. Do Fanek jsem tak raději doplnil navíc homemade popruh, na který navíc navlékám i pouzdro foťáku. Na začátku treku, kdy byl batoh svinsky těžký, jsem zapínal jak originální, tak můj homemade prsní popruh. Ve Fankách se mi už samovolně nerozepnul ani jednou.Bederní popruh je hodně vydařený, po usazení a utažení se perfektně zakousne v bocích a protože je s batohem spojen slidovacím otočným kloubem, tak se v bocích nemele a při pohybu je na těle mimořádně stabilní, neslézá a neposouvá se. Přezky na bederáku jdou dobře utáhnout a téměř se nepovolují, samotná přezka je masivní a jde i v rukavicích sepnout bez problémů.Batoh se nosí výborně a to i plně naložený. Je samozřejmě třeba dávat těžké věci dolů k bederáku a co nejvíc k tělu. Odlehčený na zádech drží taky dobře a při lezení tak není na obtíž.Vybavení batohu a jeho vychytávky:

Batoh je technický, lezecký, trekový a tomu odpovídá jeho výbava.

Vrch je kryt víkem, které je objemné a jednoduše odnímatelné, dá se nosit jako ledvinka, třeba jako příruční zavazadlo do letadla. Pro účel ledvinky lze přezky variantně spojit, aby byla ledvinka kompaktní. Víko je přes průvlečnou přezku napojeno na horní popruh, kterým je možné kotvit třeba lano, pomáhá to s usazováním víka, když je plné. Ve víku je kapsa s pláštěnkou, ta je velikostně akorát na batoh, pokud máte zvenku karimatku, tak ho již plně nepřekryje.My šli v dešti asi hodinu a spodek batohu nebyl úplně překrytý pláštěnkou, bylo to na spacáku trochu poznat. Takže v případě, že bych měl jít v dešti celý den, tak bych musel karimatku nějak pod pláštěnkou rozbalit, pak by se batoh překryl kompletně, tak s tím je dobré počítat.Hlavní komora je z vrchu uzavíratelná rolovacím popruhem, kterým tak jednoduše srolujete batoh na potřebnou výšku. Rychlé, funkční, těsné, nikde se neplandají zbytečně žádné šňůrky se zdrhovátky. V hlavní komoře je kapsa na zip a kapsa s pružným lemem.

Přístup do komory je i z boku přes zip nebo spodem přes dolní komoru po odepnutí dělící plachty. Já tedy využíval jen přístup vrchem.

Hned na začátku treku jsem ulomil kus přezky, prostě jsem silou zatlačil igelitku s oblečením a uslyšel jsem lupnutí. Ulomila se plastová nožička, asi se za ni zachytil okraj igelitky a geometrie přezky umožnila její vylomení. Použité přezky nejsou klasické trojzubce, ty by se takhle zničit nedaly. Ve finále přezka fungovala i s jednou nožičkou, takže batoh dál šel zavírat bez omezení.

Doma jsem pak měnil přezku za trojzubcovou a při záměrném ničení zbývající nožičky jsem prostě neuspěl, lámal jsem jí co prsty snesly a nezlomil jsem jí, takže pevná je dost. Tak to byla prostě smolná nehoda a ne vada.Spodní komora je tvořena oddělením od hlavní komory pomocí malé částečně všité plachty vynesené na přezkách. Přístup do ní je pomocí masivního zipu. Zimní spacák se do ní vešel s rezervou.Na bocích jsou pevné elastické kapsy, do kterých jsem dával lahve s tekutinami, dáte do nich lahev 0,8 L nebo dvě litrovky, či jednu dvoulitrovku. Jedna kapsa je nižší, druhá vyšší, takže podle toho je vhodné umístit konkrétní lahve.Na batohu je hodně různých popruhů a poutek, takže na něj přiděláte, co je třeba. Na víko jsem si doplnil dva popruhy na oblečení a solární powerbanku, na zadní poutka jsem přidal dva popruhy na karimatku. Na bocích jsou poutka na lyže, dvě fixní dole a dvě horní s přezkami, které mají bržděné nastavovací průvleky, aby se s lyžemi poutka nepovolovala.

Na bederáku jsou dvě materiálová poutka, která jsem zkoušel pro nesení karabin se smycemi a prusíky. V NoSLech nemáme klasické sedáky, ale jen smyce 150 cm pro provedení nouzového sedáku a na ten si nic nezavěsíte, takže materiálové poutka na batohu by se opravdu hodila v případě, že by došlo na navázání se.Pro cepíny jsou připraveny dva kotvící kolíky na gumičkových poutkách, průvleková poutka a jedna klokaní kapsička na zobáky cepínů. Tahle vychytávka na cepíny je fajn, jednoduchá a rychlá manipulace, stabilní nošení. Taky se do toho dá dát treková hůlka, ale tu jsem raději kotvil i přes poutko hůlky k bočnímu popruhu.
Materiálové provedení, odolnost batohu:

Materiály jsou voleny s ohledem na mechanickou odolnost, voděodpudivost, nízkou hmotnost a na rezistenci proti špinění. Spodní namáhaný díl batohu je zesílený. Polstrování je hladké a tak se v něm nedrží špína ani jehličí, jako u běžných síťovaných polstrování. Batoh po treku vypadá velmi dobře, a to dostal co proto.

Některé pásky z poutek mají na konci objímku ze suchého zipu proti plandání, což funguje dobře.

Zipy jsou solidní, přesné, plastové s pořádnými úchopy, naproti některým zipům jsou poutka pro chycení při zapínání, intuitivně za ně berete při zapínání, příjemná drobnost.

Hmotnost batohu je udávaná pod 2,5 kg a objem 93 litrů.Hodnocení, závěr:

Tak tenhle batoh je prostě dobře navržený, za sebe ho můžu doporučit, pár výtek bych sice měl, ale opravdu jen pár.


PLUSY +

Vynikající bederák, ramenní popruhy, polstrování zad, boční kapsy na pití, kvalitní použité materiály, dostatek popruhů a poutek, pořádné zipy, velký objem batohu, malá hmotnost batohu.


NEVÍM 0

Prsní popruh - dvakrát se samovolně rozepnul, nicméně následně už držel. Nemusí vyhovovat každému.

Pláštěnka by mohla být větší, pokud nesete karimatku zvenku na batohu, pak je třeba počítat s tím, že v případě deště je potřeba ji trochu rozbalit, aby karimatka kopírovala obvod batohu. Na druhou stranu pláštěnka sedí na samotném batohu perfektně a nejčastější její funkce je zabalení batohu na noc, u toho by větší překážela.


MÍNUSY -

Nic mě nenapdá. Pár fotek z treku po Fanských horách:


OutVer - Outdoor Vertical

Web pro všechny nadšené bláznivé i rozumné, co se věnují, nebo se chtějí začít věnovat outdooru.

Líbí se ti outver.net? Nezmeškej už další novinky!

Napište nám

© 2019 OutVer